01103, Київ, вул. Підвисоцького 4-А.
Київська міська клінічна лікарня № 12, поверх 4 (044) 528 35 14, (067) 989 48 38

Ендопротезування плечового суглоба

Симптоми ураження плечового суглоба

 

Як правило біль з`являється поступово.

Спочатку обмежуються рухи в крайніх положеннях верхньої кінцівки. Стає болючим відведення руки в сторону або підйом руки догори. Надалі виникає біль при звичайних побутових рухах. Потім біль турбує в спокої та вночі. Людина не може знайти місце для руки під час сну.

Частіше це виникає у людей з професійним перевантаженням верхніх кінцівок (маляр, будівельник), їх хронічними травмами або внаслідок складних травматичних пошкоджень плеча.

 

Досить часто одразу заміни плечового суглоба потребують складні переломи плечової кістки.

Нерідко супутніми або основними являються різні ревматичні захворювання, дисплазія, гострі та хронічні запалення суглобів, цукровий діабет, псоріаз та порушення обміну сечової кислоти.

Зменшення ефективності знеболюючих та протизапальних лікарських засобів та збільшення їх дозування, неефективність санаторно-курортного лікування та фізіотерапії примушують пацієнта та лікаря прийняти рішення про оперативне лікування.

 

Під час ендопротезування плечового суглоба зношені або зруйновані хрящові поверхні кісток замінюються на штучні (металеві чи поліетиленові). Можливе використання ендопротезів з заміною лише однієї суглобової поверхні – при травмах, у пацієнтів до 65 років. При захворюваннях плечового суглобу у пацієнтів віком до 65 років потрібно використання тотального ендопротезу з заміною усіх суглобових поверхонь. У пацієнтів старше 65 років бажано використання зворотніх – реверсивних конструкцій ендопротезів. Рішення про обрання виду ендопротезу приймає хірург разом з пацієнтом.

 

Рекомендації

 

Після операції дуже важливо виконувати рекомендації, які надасть Вам хірург.

У кожного пацієнта план реабілітації може бути індивідуальним. Частіше - це рухи суглобами пальців та кисті з перших днів та призначення фізіотерапії, якщо немає протипоказань. Під час цього та подальші 3-4 тижні кінцівка повинна знаходитись на звичайній косинковій пов`язці.

Перевязки виконуватиме медична сестра з лікарем перші дні щоденно. Коли пов`язки стануть сухими та не буде ознак запалення, можливо проводити заміну пов`язок лише при візуальному забрудненні. Через 10-12 днів будуть зняті шви.

Поступово, при зменшенні післяопераційних болей (2-5 доба), потрібно починати рухи в ліктьовому суглобі та тренування м`язів спини. В плечовому суглобі рухи починають з пасивних – без задіяння м`язів плеча (з інструктором або самостійне "качання маятника"). Активні рухи з допомогою здорової кінцівки починають з 3-4 тижня або індивідуально при супроводі хірурга. Спочатку застосовують розтягнення. Потім переходять до тренування сили м`язів плеча та плечового пояса за допомогою еластичних пристроїв, тренажерів.

Лікувальну гімнастику необхідно проводити до 5 разів на день.

Перші 6 тижнів не дозволяються: заведення руки дозаду та вбік; підняття предметів, важчих за 0,5л; вставання з сидінь за допомогою опори на оперовану кінцівку; водіння авто і т.і.

Після операції ендопротезування плечового суглоба заборонені контактні види спорту, піднімання важких предметів та важка праця.

Переглядів: 517